Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Aracın performansını nasıl ölçeriz?

  Aracın performansını nasıl ölçeriz?

  Aracın performansını nasıl ölçüyoruz?

  Birçok insan nasıl performans göstereceğini bilmiyor. Aslında birçok insan beygir gücü ve torkun ne anlama geldiğini bilmiyor.

  Aslında beygir gücü ve tork neredeyse her araç reklamında vurgulanan kavramlardır.

  Bir motor tarafından üretilen güce beygir gücü denir. Yani beygir gücü, aracın çalıştığı hızı ifade eder, hızlı gitmek istiyorsanız daha fazla beygir gücüne ihtiyacınız vardır. 

  Tork, bir dönme veya bükülme kuvvetinin ifadesidir. Araçlardaki motorlar bir eksen etrafında dönerek tork oluşturur.

  Tork, bir aracın gücüdür diyebiliriz. Örneğin arabanın saniye cinsinden hızı ve sizi bir anda koltuğa geri itme kuvveti bir torktur.  

  Otomobillerdeki performanslar hız için üretilmiştir. Aracın hızı ile birlikte araçtaki fren sistemleri ve güçlü yol tutuş önemlidir.

  Şimdi bu kavramlardan kısaca bahsettikten sonra performans otomobillerinin özelliklerinden bahsedelim,

  Yüksek performanslı araçlar kalitelerini gösterirler.  Yüksek performanslı araçlar yol hakimiyeti yüksek, sürücüsü daha sıkı ve koltukları kaliteli olan araçlardır. Çünkü koltuğun kaliteli olması sürücünün konforlu bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlar.

  Böylece sürücü sürüş esnasında yola daha hakim hisseder. Otomobil koltuğu sürücünün vücudunu sarıyorsa bu araç performans için üretilmiş demektir.  

  Araç performansı, sürüş esnasında sürücünün hakimiyeti, aracın virajlardaki hakimiyeti ve ani tepkiler karşısında kontrollü bir sürüş deneyimi yaşatan araçlardır.

  Şimdi aracın performansını nasıl ölçtüğümüzü inceleyelim,

  Bir performans aracında direksiyon ve süspansiyon yüksektir.  Araç performansı, aracın 0 ve 60 mph hızları test edilerek ölçülür.

  Araçların yol hakimiyetleri, virajlardaki kontrolleri ve aracın sağa ve sola dönüşlerindeki yol kontrolleri araç performansının ölçülmesi için önemlidir.

  Ayrıca otomobillerde direksiyon hakimiyeti, hız yaptıktan sonra fren hakimiyeti ve hızlı gittiği için yavaşlayan aracın kontrolleri de aracın performansını ölçmek için önemli bir adımdır.

  Ayrıca dinamometre cihazı kullanılarak otomobilin motor performans testi ölçülmektedir.

  Dinamometre, manuel, otomatik, önden çekişli, arkadan itişli ve şanzımanlı araçlarda motorun güç ve torkunun daha az hata payı ile ölçülmesini sağlar.

  Bu, aracın motorundaki hatayı veya arızayı grafiksel olarak gösterir.  Bu aynı zamanda araçtaki ateşleme sistemini ve yakıt sistemini de görmemizi sağlar.

  Aracınızın güvenli bir sürüş yapabilmesi için motor performans testinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir.  

  Bu motor performans ölçümleri sonrasında aracınızın performansındaki hataları hemen fark edebilir, bu arıza ve hatalara çözüm bulabilir ve aracınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

  Motor torkunu ve beygir gücünü ölçmenin en yaygın yolu bir dinamometre veya "dinamometre" testi kullanmaktır.

  Bu test genellikle motorun çıkış milinin dirençli bir yük uygulayan bir bileşene bağlanmasıyla gerçekleştirilir.

  Dirençli bir yük uygulandığında, dinamometre motor tarafından uygulanan torku ve hızı ölçer.

  Sonuç olarak tork, devir ve beygir gücünü gösteren bir motor performans eğrisi elde edilir. Motor üreticileri bu yöntemi belirli motorlar için spesifikasyonlar geliştirmek için kullanır.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner