Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Eksantrik Mili Konum Sensörü

  Eksantrik Mili Konum Sensörü

  Eksantrik Mili Konum Sensörü

  Eksantrik mili sensörü otomotiv endüstrisinde eksantrik mili konum sensörü, Hall sensörü, silindir referans algılama sensörü ve faz sensörü gibi farklı isimler altında kullanılsa da işlevsel olarak aynı şekilde çalışır.

  Eksantrik mili konum sensörü günümüz mühendislik araçlarının neredeyse tamamında bulunsa da temel işlevi eksantrik milinin mevcut konumunu belirlemek, RPM ve devir bilgisi gibi verileri toplamak ve ECU'ya (Elektronik Kontrol Ünitesi) iletmektir.

  Peki bu bizim için neden önemli, ECU bu bilgilerle ne yapıyor?

  Eksantrik mili motorun bir nevi beyni olarak görev yapar. Mekanik bir parça olmasına rağmen birçok parçaya hareket iletme işini yapar.

  Bu parçalardan belki de en önemlisi supaplardır.

  Motorumuzda iki tip supap vardır. Bunlar emme ve egzoz supaplarıdır. Motorun üst kısmında silindir kapağı üzerinde bulunan bu supaplar komutlarını tamamen eksantrik milinden alırlar.

  Hareket ilettiğine göre, bu milin hareket aldığı bir alan olmalı, değil mi?

  Triger kayışı (eksantrik mili) veya zincir bu görevi üstlenir. Bazı motor türlerinde kayışlar kullanılırken, diğer motor türlerinde zincirler kullanılır.

  Her ikisinin de görevleri aynıdır, hiçbir fark yoktur. Bu görevlerden biri eksantrik milini hareket ettirmektir.

  Bu da tabii ki belirli bir şekilde hareket ettirilmesini içerir. Eksantrik mili sensörü de pistonların strok yoğunluğu ve milin konumu gibi çeşitli parametreleri dikkate alarak hareket iletim açısını belirler.

  Topladığı tüm bilgiler ECU tarafından analiz edilir ve işlem onun üzerinden yapılır.

  Bu önemli parça çok kolay arızalanmasa da bazen eksantrik mili sensörü arızalanabilir. Bu gibi durumlarda neler yapabileceğimizi, belirtilerini veya nasıl değiştirileceğini daha ayrıntılı açıklayalım.                                                                                           

  Eksantrik mili sensörü arızasının belirtileri

  Sensör arızalandığında, hem ateşleme hem de motor performansı ile ilişkilendirebileceğimiz çeşitli reaksiyonlar meydana gelebilir. Şimdi bunlara tek tek bakalım.

  Motorun titremesi ve stop etmesi: Eksantrik mili sensörü arızalı olan bir araçta sürüş sırasında titreme, hızlanırken yavaş tepki verme veya hiç tepki vermeme, hatta ateşlemedeki düzensizlikler nedeniyle aracınızın stop etmesi görülebilir.

  Konum ECU'ya net bir şekilde iletilemediğinden, ateşleme sisteminden kaynaklanan birçok farklı sorun olabilir.

  Buna aracı hiç çalıştıramama olasılığı da dahildir.

  Aracınız bir viteste durabilir:

  Bu sorun her zaman şanzımanla ilişkilendirilir, ancak öyle olmak zorunda değildir. Aslında, arızalı eksantrik mili konum sensörüne sahip ve takılı kalmış bir araçta, ECU bilgi erişimi sağlamadığı için araç sabit bir hızda hareket ettiğini düşünür.

  Gaza basıp daha yüksek bir vitese geçmek isteseniz bile bu bilgi ECU'ya iletilmez ve aracınız sabit bir viteste hareket etmeye devam eder.

  Kontrol motoru ışığınız yanıyor: Bu kritik bir arızadır. Eksantrik mili konum sensöründe meydana gelen bir arıza sonrasında motor arıza ışığınız mutlaka yanacaktır.

  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, motor arıza ışığı her yandığında eksantrik mili konum sensörünün arızalı olduğunu düşünmemeniz gerektiğidir.

  Motor arıza ışığı başka sorunlar nedeniyle de yanabilir. Bunu tespit etmenin en iyi yolu OBD cihazıdır. Işık yandıktan sonra klipsli cihaz OBD girişine bağlanır ve arıza kodları gözlemlenir.

  P0340 - P0341 - P0342 - P0343 - P0344 hata kodlarından bir veya birkaçıyla karşılaşırsanız eksantrik mili sensörü arızası yaşıyor olabilirsiniz.

  Konumu nedeniyle, doğrudan motorun üzerinde ve birçok motor tipinde kayış setinin yakınında bulunur.

  Bu nedenle, arıza meydana gelirse herhangi bir şey yapmadan önce fiziksel bir inceleme yapılmasını öneririz.

  Sensörün bağlantı kablolarının ve giriş soketlerinin oksitlenmiş, aşınmış veya kırılmış olması mümkündür.

  Böyle bir durumda arızayı oldukça kolay bir şekilde giderme seçeneğiniz vardır. Kurulum sırasında herhangi bir olumsuz durum yaşanmazsa tek alternatif sensörü değiştirmektir.

  Pahalı mıdır? Maliyeti ne kadardır; nasıl değişir? Bu soruya içeriğimizin son bölümünde değineceğiz.

  Eksantrik mili konum sensörünün değiştirilmesi

  Aracınızı düz, uygun bir yüzeye yerleştirin: işlemden önce düz ve sessiz bir çalışma alanı oluşturun.

  Meraklı bakışlar ve konsantrasyonunuzu bozan sorular dikkatinizin dağılmasına ve düzgün çalışamamanıza neden olacaktır.

  Gücü kapatıyoruz: Bu sadece bu iş için değil, araç üzerindeki tüm çalışmalar için geçerlidir. Her şeyden önce güvenlik önlemleri almamız gerekiyor.

  Bu nedenle araç üzerinde elektrik görevini yerine getiren akünün bağlantı kablosunu sökeceğiz. Sadece negatif terminali oradan sökmeniz gerekiyor.

  Sensörümüzü sökeceğiz: Sensörün yeri tüm araçlarda farklıdır. İçeriğimizde yerini tarif etmiştik.

  Sensörün konumunu net bir şekilde belirledikten sonra işleme başlıyoruz. Sensöre dokunmadan önce etrafındaki bağlantı kabloları ve soketlerle bağlantısını kesmemiz gerekiyor.

  Soket zaten üzerine çakılmış durumda. Tırnağınızla itip çekerek yerinden çıkarabilirsiniz. Sökmeye çalışırken soketi kırmamaya dikkat edin.

  Yavaşça çektikten sonra çıkmazsa, güç kullanmayın. Bu, tırnağınıza yeterince kuvvet uygulamadığınız anlamına gelir.

  Bu nedenle, çiviye biraz konsantre olun ve ardından çekin. Kabloyu çıkardıktan sonra eksantrik mili sensörü montaj vidasını çıkarabilirsiniz.

  Burada genellikle 8 veya 10 mm çapında vidalar kullanılır. Vidayı iyice sökün.

  Daha sonra ileri geri hareketler yardımıyla sensörü hafifçe bükün ve çıkacaktır.

  Yeni eksantrik mili konum sensörümüzü takalım: Artık eski sensörü çıkardığımıza göre yenisini takabiliriz.

  Yenisini takmadan önce küçük bir tavsiye verelim. Motora bağlandığı bölgeye çok hafif motor yağı sürün.

  Eksantrik mili konum sensörüne zarar vermeyecek, aksine kolayca takmanızı sağlayacaktır.

  Eksantrik mili sensörünü yerine yerleştirdikten sonra, çıkardığımız cıvatayı tekrar takıyoruz. Sıkarken dikkatli olun, çok sıkarsam sıkı olur demeyin.

  Yalayabilirsiniz, sonra torna ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Cıvatayı taktıktan sonra ara bağlantı kablolarını ve soketleri güzelce monte ediyoruz. İşlem tamamlandığında, başlangıçta çıkardığımız negatif akü terminalini yeniden takın. Artık yeni sensörünüz kullanıma hazır!

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner