Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Elektrikli Araç Akü Nasıl Geri Dönüştürebiliriz?

  Elektrikli Araç Akü Nasıl Geri Dönüştürebiliriz?

  Elektrikli Araç Akü Nasıl Geri Dönüştürebiliriz?

  Elektrikli araç kullanımı dünyada her geçen gün artmaktadır. Bu da gelecekte dünya üzerinde daha fazla elektrikli araç bataryası olacağı anlamına gelmektedir.

  Elektrikli araç satışlarındaki artış sayesinde emisyon değerleri düşüyor.

  Bu araçlarda iyi bir gelişmedir anda araçlardaki batarya ömürleri hala kullanıcılar için endişe verici boyuttadır.

  Şimdilik insanlar lityum-iyon bataryaların geri dönüşümünü karlı bir yatırım girişimi olarak düşünmektedir. Bu durum şimdilik büyük bir sorun olarak görülmese de batarya sistemlerinin karmaşık yapısı kullanım alanlarının artmasıyla beraber bu konuyu gelecekte bir sorun haline getirecektir. Dolayısıyla, bu sorunu çözmek için bir çözüm bulmalıyız.

  Elektrikli araçlardaki amaç sürdürülebilir olmasıdır. Ancak yeni bataryaların üretimi sırasında madencilik gibi çalışmalarda çevreye zarar verdiği tespit edilirse bu süreçte sürdürülebilirlikten bahsedemeyiz.

  Bu sebep ile kullanılan akülerin geri dönüşümünü sağlaması gerekir. Bunun duruma istianeden bazı çalışmalar yapılmaktadır. Örneğin, eski elektrikli araç bataryaları güneş enerjisi ile birlikte kullanılması gibi

  Şu anda en yaygın elektrikli araç bataryası geri dönüşüm yöntemleri Hidrometalurji ve Pirometalurjidir.

  Elektrikli araç aküleri Hidrometalurji ile nasıl geri dönüştürülür?

  Geri dönüşüm işletmeleri, akülerin üretiminde kullanılan metaller ve plastikler gibi önemli parçaları manuel olarak ayrıştırmaktadır.

  Bu durum bileşenleri ayırmanın en iyi yollarından biridir. Aküler parçalanmadan önce tahliye edilir.

  Tahliye edilen akü geri dönüşüm sürecinde kullanılır.

  Buradaki amaç hiçbir şeyin çöpe gitmemesidir.  Bu durum oldukça dikkat çekici bir ayrıntıdır. Buna ek olarak aküler ayrıştırıldıktan sonra bunlar için farklı gruplar oluşturulur.

  Bunlardan biri de Black Mass. Black Mass bu sürecin en önemli parçası olduğunu söyleyebiliriz çünkü lityum ve kobalt gibi önemli elementleri içermektedir.

  İşlem, bu sürece kadar tamamlandıktan sonra aküleri geri dönüştürmek için yapılan süreç hidrometalurjik kısım kullanarak onları kimyasal olarak işlemektir.

  Bu işlemlerle aküler dönüştürülmektedir ve mineral kullanımını azaltılmaktadır.

  Elektrikli araç aküleri pirometalurji yoluyla nasıl geri dönüştürülür?

  Pirometalurji, elektrikli araç akülerinin geri dönüşüm yollarından biridir. Bu süreçte sürdürülebilirlik açısından iyi bir etki sağlamamaktadır.

  Çünkü bu işlem sırasında bileşenlerin geri dönüştürülmesi için çok yüksek sıcaklıklar kullanılmaktadır.

  Eğer geri dönüşüm üzerine çalışıyorsanız ve bu zararlı bir işlem ise bunun son derece verimli olması çok önemlidir.

  Ancak bu işlem sırasında aynı şey söz konusu değildir çünkü Lityum dahil pek çok element bu işlem sırasında geri dönüştürülme işlemi yapılamamaktadır.

  Sonuç olarak elektrikli araç akülerinin geri dönüşümü gelişmemiş bir sektör niteliği taşımaktadır ancak bu sektörü geliştirmek oldukça önemli.

  Elektrikli araçları dünya genelinde tercih edilen bir araç statüsünde olması hedefinizde varsa, bu kadar büyük miktardaki malzemeyi geri dönüştürmek için etkili yöntemler geliştirmelisiniz.

  Elektrikli araç akülerinin üretimi ve geri dönüşümü için sürdürülebilir bir tedarik zinciri son derece önemli bir gerekliliktir.

   

   

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner