Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Elektrikli Araçların Yaygınlığı

  Elektrikli Araçların Yaygınlığı

  Elektrikli araçların yaygınlığı

  Otomotiv sektöründe çok önemli bir yere sahip olan elektrikli otomobiller uzun zamandır hayatımızda. İlk olarak 19. yüzyılın başlarında üretilen elektrikli arabalar, içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet edemedi.

  İçten yanmalı motora sahip otomobillere göre daha az aralıkla giden elektrikli otomobiller, bu dönemde şarj sorunu yüzünden çok da kolektif değildi çünkü şarj istasyonları yaygın değildi.

  Ancak teknolojinin büyümesi ve elektrikli otomobil üretiminde artan rekabet nedeniyle bu durum değişti ve elektrikli otomobillerin kullanımı günümüzde çok yaygınlaştı.

  Elektrikli otomobiller görünüş olarak içten yanmalı motora sahip araçlara benzese de aslında teknik parçalar açısından oldukça farklıdır.

  Elektrikli araçların temel parçaları nelerdir?

  Elektrikli araçlar, içerdikleri parçalar açısından içten yanmalı motorlardan çok farklıdır.

  Örneğin, içten yanmalı motora sahip bir otomobilde çok vitesli bir şanzıman sistemi bulunurken, elektrikli otomobillerde bu sistem bulunmaz.

  Elektrik motorları gücü anlık olarak sağladığından, içten yanmalı motorlarda olduğu gibi devir yoluyla tork yaratmaya gerek yoktur.

  Yine elektrikli otomobillerde içten yanmalı motorlarda bulunan egzoz ve yakıt deposu gibi birçok parça bulunmaz. Bu nedenle, çevreye verilen zarar diğer otomobillere kıyasla oldukça düşüktür.

  Bunların dışında, tüm otomobillerde bulunan diğer şeyler elektrikli otomobillerde de mevcuttur.

  Elektrikli araçları oluşturan parçalar aşağıdaki gibidir;

  Elektrik motoru: Bulaşık makinesi gibi hayatımızda kullandığımız birçok elektrikli araçtaki motor ile aynı çalışma mantığına sahiptir. Motor AC akıma sahiptir.
  İnvertör: AC olarak gelen akımı DC akıma çevirmeye yarar. Bu parça sayesinde motorun dönüş hızı da değiştirilebilir.
  Akü: İçten yanmalı motorların yakıt depoları olduğu gibi elektrikli araçların da bataryaları vardır. Enerji bu bataryalarda depolanır.
  Kontrolör: Bu kısım kısmen içten yanmalı motorlardaki ECU'lar gibidir. Bataryadan gelen verileri analiz eder. Bu parça ile inverter hızı da değiştirilebilir.
  Elektrikli otomobilleri içten yanmalı motorlara sahip diğer otomobillerden ayıran en temel parçalar bunlardır. Bunların dışında sıcaklık kontrol sistemi, şarj girişi, yedek akü gibi başka parçalar da vardır.

  Kısaca açıklamak gerekirse; elektrikli otomobiller içten yanmalı motora sahip araçlardan çok farklı mekanizmalara sahiptir. Bu mekanizmalar gelişen teknolojilere bağlı olarak değişmiştir.

  Elektriksel mantığın parçalarını içeren elektrikli otomobillerde, otomobillerde olması gereken başka parçalar da vardır.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner