Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  SGW nedir? SGW nasıl çalışır?

  SGW nedir? SGW nasıl çalışır?

  SGW nedir? SGW nasıl çalışır?

  FCA Secure Gateway Module (SGW) hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz. SGW, satış sonrası diagnostik konusunda bazı şeyleri değiştirecek.

  Otomotiv teknisyenlerinin SGW'nin neden gerekli olduğunu, nasıl çalıştığını ve SGW donanımlı araçlara servis hazırlamak için nelere ihtiyacımız olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için SGW hakkında yazmaya çalıştım. 

  SGW nedir?

  SGW, temel amacı aracın iletişim ağlarını güvende tutmak olan bir modüldür.

  Yani SGW, ağın en savunmasız iki bölümü arasında bir güvenlik duvarı oluşturarak araç iletişim ağlarının istismar edilmesini önler. Bu bölümler telematik/radyo ünitesi ve DLC'dir.

  SGW nasıl çalışır?

  SGW araç ağını özel sektör ve kamu sektörü olarak ikiye ayırır. Kamu sektörü telematik birimi ve DLC'dir. Ağ üzerindeki diğer birimler özel sektör olarak kabul edilir.

  Yetkilendirme olmadan ağın özel sektörüne erişim neredeyse imkansızdır. Yani SGW alıştığınız anlamda bir ağ geçidi değildir. Daha çok modüllerin çoğunu genel erişimden engelleyen bir çit gibidir.

  SGW herhangi bir sürücü içermez ve herhangi bir araç bileşenini doğrudan çalıştırmaz veya kontrol etmez, bunun yerine yalnızca özel ağlarda kimliği doğrulanmış mesajlara izin verir.

  Kimlik doğrulama nedir?

  SGW kimlik doğrulaması Chrysler sunucularından alınabilir. Şu an itibariyle wiTECH 2.0 aracılığıyla kimlik doğrulamasına izin verilecek iki araç bulunmaktadır. Micropod II ve bir J2534 cihazı.

  Witech arıza tespit cihazına sahipseniz kimlik doğrulama nasıl yapılır?

  Bir J2534 cihazı kullanıyorsanız, witech aboneliği yazılıma kaydedilir ve esasen bilgisayara kilitlenir.

  Micropod II kullanıyorsanız, witech aboneliği alete kilitlenir, böylece internet bağlantısı mevcut olduğu sürece herhangi bir bilgisayar, tablet veya hatta cep telefonunda kullanmanıza izin verir.

  Micropod II kullanılırken, araç Micropod II aracılığıyla WiFi üzerinden doğrudan Chrysler sunucularıyla iletişim kurar. Dizüstü bilgisayar/tablet/cep telefonu tarayıcısı araç iletişimine erişmek için witech'te oturum açar.

  Verilerin geldiği nokta göz önüne alındığında, wiTECH'in yavaş çalışacağını ve verileri o kadar hızlı yenilemeyeceğini düşünebiliriz, ancak piyasadaki diğer araçların çoğundan daha hızlı olmasa da şaşırtıcı derecede hızlıdır

  J2534 cihazı ile çalışmak biraz farklıdır. J2534 cihazı, bir internet tarayıcısı kullanmak yerine wiTECH bulutuna indirilen sürücüler ve yazılımlarla çalışır.

  Bu sistemlerin her ikisi de test sürüşleri de dahil olmak üzere her zaman internet bağlantısı gerektirir.

  Micropod II kullanıldığında, WiFi dizüstü bilgisayarın yanı sıra bölmeye de kaydedilmelidir, USB üzerinden iletişim kuran J2534 cihazı kullanıldığında, WiFi yalnızca bilgisayara kaydedilmelidir. Bu, test sürüşü sırasında bölmeyi daha az arzu edilir hale getirebilir.

  Bazı şirketler SGW olduğunda araç ağı ile iletişim kurmak için alternatif bir yol bulmaktadır. Autel, SWG'yi atlatmak için bir bypass kablosu sunuyor. 

  FCA, Kasım 2018'de satış sonrası şirketlere erişim sağladı. Snap-on, Bosch, Autel ve G-scan çözüm için Chrysler ile birlikte çalışıyor. Aslında, Şubat 2022'de autel, tüm bölgelerindeki müşterilerine FCA grubundaki SGW'ye erişmeleri için çağrıda bulundu.

  Neden SGW?

  2015 yılında bilgisayar korsanlarının 2014 Cherokee'nin kontrolünü uzaktan ele geçirmesi; direksiyon ve frenleme de dahil olmak üzere birçok modülünü kontrol etmesi ve bunu youtube'da yayınlaması sonunda FCA grubunu SGW'yi geliştirmeye ve uygulamaya yöneltti.

  FCA araçlarına yerleştirilen Güvenlik Ağ Geçidi Modülü (SGW) bağımsız onarım tesislerinin FCA araçlarına servis vermesini engelliyor mu?

  FCA ABD, bağımsız onarım tesislerine ve şirketlerine tüm teşhis ve servis bilgilerini sağlamaya devam etmektedir.

  SGW, FCA'nın potansiyel siber güvenlik açıklarını sürekli olarak gözden geçirme ve ele alma taahhüdünün bir parçası olarak bir siber güvenlik önlemi olarak 2018 model yılı ve sonrası için çoğu FCA aracına yerleştirilmiştir.

  SGW, satış sonrası araç şirketlerinin ve/veya satış sonrası onarım merkezlerinin FCA araçlarına servis vermesini engellemeye yönelik değildir. SGW tam olarak araç iletişim ağının güvenliğini sağlamak içindir.

  Satış sonrası tamir atölyeleri SGW'ye sahip FCA araçlarına nasıl servis verebilir?

  ABD için FCA, FCA sertifikalı bayiler tarafından FCA tarama aracı ile kullanılan kullanıcı ve araç kimlik doğrulama sürecini taklit eden AutoAuth adlı bir "köprü sunucusu" ve kullanıcı yönetim sistemi kurmuştur.

  Bu çözüm, satış sonrası tarama araçlarının SGW kilidini açmasına ve gerekli tüm onarım prosedürlerini gerçekleştirmesine olanak tanır. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanıcılar bu hizmeti doğrudan FCA'dan alırlar.

  SGW ile donatılmış FCA araçlarına servis vermeye başlayabilmem için tüm satış sonrası tarama aleti şirketlerinin AutoAuth aracılığıyla kayıt olma olanağı var mı?

  FCA, bu işlevselliği sağlamak için FCA ile aktif bir tarama aracı lisans anlaşması olan tüm satış sonrası tarama aracı şirketlerine ulaşmıştır.

  FCA ABD, birkaç tarama aleti şirketiyle görüşmelerini sürdürmekte ve çözümlerini mümkün olan en kısa sürede sunmalarına yardımcı olmak için çalışmaktadır. Şu anda Autel şirketi bu hizmeti tüm kullanıcılarına sağlamaktadır.

  Satış sonrası tarama aleti, SGW donanımlı araçlarda SGW donanımlı olmayan araçlarda olduğu gibi aynı işlevselliğe sahip mi?

  Evet. Kimlik doğrulama işlemi ile SGW kilidi açıldıktan sonra, satış sonrası tarama aleti SGW donanımlı olmayan FCA araçlarında olduğu gibi arıza teşhisi gerçekleştirebilir.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner